Onforum.net - Web and gaming resource community

Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members .

Exportare animatie 3ds max

Status
Not open for further replies.

Alexandru Ionut

Active member
Credits
0
Salut,am o problema cu exportarea animatiilor.Nu reusesc sa gasesc setarile potrivite pentru GR2.
Am incercat diverse setari dar nu imi functioneaza nici-o animatie dupa ce o exportez din 3ds Max in format gr2,animatiile le am in format fbx.
 
Salut,am o problema cu exportarea animatiilor.Nu reusesc sa gasesc setarile potrivite pentru GR2.
Am incercat diverse setari dar nu imi functioneaza nici-o animatie dupa ce o exportez din 3ds Max in format gr2,animatiile le am in format fbx.

Salut. Exporti animatia ca pe un model gr2 obisnuit avand debifate checkbox-urile show data pentru mesh si textures.
 
nu reusesc de nici-o culoare....ai putea sa imi dai settings.ges gata facut pentru exportare? inca ceva sa tin cont si de scalarea animatiei?(schelet) sau ar trebui sa mi-l aplice automat?daca nu ce ar trebui sa fac?Corecteaza-ma daca gresec,ar trebui sa fac inaltimea fiecarui caracter,dar si rotatia in 3ds? aici ar fi alta buba ca nu imi dau seama cum ia rotatia la caractere,la arme stiu cum e,dar la caractere nu stiu,sper ca ai inteles ce vreau sa spun eu aici
 
nu reusesc de nici-o culoare....ai putea sa imi dai settings.ges gata facut pentru exportare? inca ceva sa tin cont si de scalarea animatiei?(schelet) sau ar trebui sa mi-l aplice automat?daca nu ce ar trebui sa fac?Corecteaza-ma daca gresec,ar trebui sa fac inaltimea fiecarui caracter,dar si rotatia in 3ds? aici ar fi alta buba ca nu imi dau seama cum ia rotatia la caractere,la arme stiu cum e,dar la caractere nu stiu,sper ca ai inteles ce vreau sa spun eu aici

Da, bineinteles ca trebuie sa tii cont de scale. Pentru pozitionare:
- In cazul in care importi direct modelul gr2:
Pentru pozitie(move):
  1. absolute x = 0​
  2. absolute y = 0​
  3. absolute z = 100​

Pentru rotatie:
  1. absolute x = 0
  2. absolute y = 0
  3. absolute z = 270
-In cazul in care importi SMD sau Fbx:
ar trebui sa ai pozitionarea deja facuta. Verifici si aplici doar rotatia.
 
ce am gresit de imi apare asa?
iDFD9ei.png
 
Are you sure the static gr2 skeleton and animation have the same skeleton?
This is your problem. Open the model with world editor and you can see if the animation'skeleton and models have same bones.

Re-up the answer, in you screen i found same grafic problem with your export other export animation with different bones...
The biggest problem is the orientation of the axes, if you don't edit it your mob/pet etc... (in this your screen) are oriented towards the ground.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top

Dear User!

We found that you are blocking the display of ads on our site.

Please add it to the exception list or disable AdBlock.

The advertises that you'll see aren't intrusive they just help us to keep the community alive

If you don't want to see those ads just buy an upgrade.

Thank you for understanding!

RomanP

RomanP Purchase

User upgrade! at

🔥 Upgrade Now
xnmex

xnmex Purchase

User upgrade! at

🔥 Upgrade Now
Rogue

Rogue Purchase

User upgrade! at

🔥 Upgrade Now