Onforum.net - Web and gaming resource community

Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members .

Despre webhost

Sonia

Administrator
Administrator
Credits
1,338
Ca tot am cautat zilele astea ca o nebuna o firma de host pentru comunitate care sa NU limiteze conexiunile concurente ,am zis sa vorbesc putin despre firmele hosting cu care am avut eu de a face pana acum .
Sa incep cu cea mai proasta
Cubenode.com
Care e treaba cu cubenode? Mai daca nu ai nevoie de protectie sau de suport e perfect . De miscat ,se misca bine dar daca se intampla ca cineva sa aibe nervi pe tine si sa iti atace site-ul ... nu primesti nici un ajutor . Mie de exemplu mi s-a spus asa " pai daca aveti nevoie de protectie incercati la Ovh ca noi nu avem" ... Iar cu suportul ... pui intrebarea azi si daca ai noroc ti se raspunde maine :))

BlazingFast

Este o firma serioasa ,webhostul se misca bine . Ce nu imi place mie este ca ii apuca mentenata sau lucrarile fix cand iti e lumea mai draga ,in mijlocul zilei sau seara cand ai multi vizitatori pe forum ..
Suportul este foarte bun ,raspund repede . Iar cand ii intrebi de ce ai site-ul picat la ore de varf ,ti se raspunde ca daca acum au aparut problemele ,acum le rezolvam . Bun ,pot sa inteleg asta daca se intampla o data pe luna hai de doua ori ... dar cand devine obicei nu pot sa mai inteleg ...

Namecheap
Ieftin ,suport foarte rapid , dar sa zicem ca e potrivit doar pentru proiecte mai micute .. site de prezentare , blog ,poate chiar un forum ..dar doar pana il pui pe picioare ...

Hostico

Sunt seriosi , suportul e rapid dar pentru xenforo consider ca nu e potrivit . Au limita in ceea ce priveste conexiunile concurente ,mai precis 15 . Cand le-am spus ca asta este o problema pentru mine si ca forumul meu are probleme din aceasta cauza mi-au spus ca singura varianta pentru mine ar fi un vps ... Ce sa fac eu cu un vps cand forumul nu are nici macar 1 an si am cca 350 conturi inregistrate pana in acest moment. Nu s-ar justifica cheltuiala cu un vps .... Acesta a fost si motivul pentru care am renuntat la ei .

Namebox

Nu pot sa spun prea multe despre ei. Au un suport ok , raspund cat de cat repede la solicitari , au datacenter si in Romania si in Germania ,nu au limita cand vine vorba de conexiuni concurente .
Ramane de vazut daca voi mai avea probleme cu forumul sau nu , abia atunci imi pot forma o parere .


Voi ce experiente ati avut cu firmele de hosting?
 
HZone

Despre această firmă nu mi s-a făcut nici o părere bună timp de o lună :))
Pe lângă faptul că nu oferă o protecție decentă mai și îi apucă să facă mentenanță în timpul zilei :)))
La serviciul cel mai ieftin (chiar devine practic imposibil de folosit.)
Pentur un proiect mai serios, nu recomand această firmă
PS: Propria părere!
 
HZone

Despre această firmă nu mi s-a făcut nici o părere bună timp de o lună :))
Pe lângă faptul că nu oferă o protecție decentă mai și îi apucă să facă mentenanță în timpul zilei :)))
La serviciul cel mai ieftin (chiar devine practic imposibil de folosit.)
Pentur un proiect mai serios, nu recomand această firmă
PS: Propria părere!
Sper sa nu zic prostii dar parca de ăștia am auzit ca fura resursele uploadate pe serverele lor.. HP, svf... Dar nu sunt singura, sper sa nu confund...
 
Sper sa nu zic prostii dar parca de ăștia am auzit ca fura resursele uploadate pe serverele lor.. HP, svf... Dar nu sunt singura, sper sa nu confund...
Încă și mai bine :D
Am uploadat un server filles, ce sigur nu etse pe net și nu l-am dat la nimeni :D
o să văd dacă va apărea undeva :)))
 
Ca de obicei, te-a mâncat pe tine în c*r😂
Păi așa o să și văd dacă va apărea ceva acolo sau nu :D
Oricum sunt în căutarea unui server fille gata :D )))cu drop, și etc )) să fie așa de distracție )) dar totuși să fie cât de cât stabil
 
Doar de distracție as intra și eu 😂 sa ma mărit sa divorțez etc 😂 hai ca deviem de la subiect și trebuie sa ne dam warn după 😒
 
Pentru site-urile mici/mijlocii până în 1000 de utilizatori pe zi, dar când ajungi să ai 10k/20k pe zi va fi nevoie să te muți pe un server dedicat și de acolo începe marea distracție, pentru că va trebui să instalezi sistemul de operare singur (debian, centos), dacă vrei să fie treaba mai ușoară poți folosi un Centos Web Panel, care este un Panel pentru vps-uri sau serverele dedicate care poate fi utilizat în mod gratuit dar automat vine și cu multe lucruri de care nu ai nevoie pe server.

Ce am folosit până acum și mi s-a părut ok au fost.
1. namecheap.com ( de la ei am avut webhost)
2. oneprovider.net (am 2 dedicate de la ei și ceea ce îmi place la ei este că dacă ai conținut care încalcă dmca/copyright aceștia le ignoră și nu îți închide contul după primul avertizment de copyright cum se întâmplă la cei de la helzner.com)
3. ovh.com (am 2 vps-uri la ei și se miscă super)

Tipul de găzduire depinde foarte mult de tipul de aplicație pe care o ai și vrei să ruleze, dacă e un site de prezentare dacă e un site de filme și seriale, dacă e un forum, dacă e un magazin online.

Pentru că panourile de control cum ar fi, cpanel, Centos Web Panel vin instalate cu o grămadă de lucruri care unele sunt inutile și îți încarcă sistemul și automat poți fi predispus la atacuri dacă nu îți protejezi serverul/aplicația.
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
Sonia Services and Hosting 0
Sonia Services and Hosting 2
Sonia Services and Hosting 0

Similar threads


Top

Dear User!

We found that you are blocking the display of ads on our site.

Please add it to the exception list or disable AdBlock.

The advertises that you'll see aren't intrusive they just help us to keep the community alive

If you don't want to see those ads just buy an upgrade.

Thank you for understanding!

Rogue

Rogue Purchase

User upgrade! at

🔥 Upgrade Now
Baba2

Baba2 Purchase

User upgrade! at

🔥 Upgrade Now

Escanor25 Purchase

User upgrade! at

🔥 Upgrade Now